Artykuły

Zmiana postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku

Witam
W 2002 r. Sąd wydał postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku po mojej matce. Sąd stwierdził, że spadek po mamie nabył mój brat na podstawie testamentu własnoręcznego sporządzonego w 1990 r.


Wczoraj okazało się, że moja mama sporządziła jeszcze jeden testament, w którym do spadku powołała wyłącznie mnie, a mojego brata wydziedziczyła (jest on alkoholikiem). Ten testament został sporządzony w 1999 r. i jak sądzę celowo został ukryty przez mojego brata. Znalazłem go przypadkowo kiedy przeglądałem dokumenty brata – pomagałem mu załatwić rentę. Pewnie zapomniał o tym testamencie.


Czy można złożyć jakiś wniosek o zmienienie postanowienia sądu? W skład spadku wchodzi mieszkanie, w którym mieszka brat. Czy brat może starać się o zachowek?

 

Lesław

 

 


 

 

Szanowny Panie,

 

Istnieje możliwość uchylenia lub zmiany postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku lub notarialnego poświadczenia dziedziczenia. Stosowne przepisy zawarte są w Kodeksie postępowania cywilnego.


Jak wskazuje art. 679 § 1 KPC, dowód, że osoba, która uzyskała stwierdzenie nabycia spadku, nie jest spadkobiercą lub że jej udział w spadku jest inny niż stwierdzony, może być przeprowadzony tylko w postępowaniu o uchylenie lub zmianę stwierdzenia nabycia spadku, z zastosowaniem przepisów niniejszego rozdziału. Jednakże ten, kto był uczestnikiem postępowania o stwierdzenie nabycia spadku, może tylko wówczas żądać zmiany postanowienia stwierdzającego nabycie spadku, gdy żądanie opiera na podstawie, której nie mógł powołać w tym postępowaniu, a wniosek o zmianę składa przed upływem roku od dnia, w którym uzyskał tę możność.
Wniosek o wszczęcie takiego postępowania może zgłosić każdy zainteresowany (art. 697 § 2 KPC). 
Stosownie do art. 679 § 3 KPC,  w razie przeprowadzenia dowodu, że spadek w całości lub w części nabyła inna osoba niż wskazana w prawomocnym postanowieniu o stwierdzeniu nabycia spadku, sąd spadku, zmieniając to postanowienie, stwierdzi nabycie spadku zgodnie z rzeczywistym stanem prawnym.


Powyższe przepisy mają zastosowanie również do uchylenia i zmiany notarialnego poświadczenia dziedziczenia.


Z uwagi na powyższe przepisy należy stwierdzić, że może Pan wystąpić do sądu z wnioskiem o zmianę postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku po mamie. W uzasadnieniu wniosku musi Pan wskazać okoliczności znalezienia testamentu mamy i datę, na okoliczność, że nie wiedząc o testamencie z 1999 r. nie mógł Pan powołać się na ten testament w czasie postępowania spadkowego, które toczyło się w 2002 r. oraz, że składa Pan wniosek przed upływem roku od uzyskania możliwości powołania się na ten testament.


Zgodnie z 628 KPC sądem właściwym do złożenia wniosku o zmianę lub uchylenie postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku składa się do sądu ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy – będzie to ten sam sąd, który wydał postanowienie spadkowe, które chce Pan zmienić.


Do wniosku powinien Pan dołączyć znaleziony testament. Stosownie do art. 49 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz. U. z 2005 r. Nr 167, poz. 1398 ze zm.) od wniosku takiego pobierana jest opłata stała w kwocie 50 zł.


Jeżeli sąd przychyli się do Pana wniosku, a testament okaże się testamentem ważnym to sąd wyda postanowienie, w którym orzeknie, że zmienia postanowienie z 2002 r. w ten sposób, iż stwierdza, że spadek po mamie nabył Pan na podstawie testamentu z roku 1999 r.


Pana brat, jak wynika z Pana pytania, został wydziedziczony.
Stosownie do art. 1008 KC, spadkodawca może w testamencie pozbawić zstępnych, małżonka i rodziców zachowku (wydziedziczenie), jeżeli uprawniony do zachowku:

  1. wbrew woli spadkodawcy postępuje uporczywie w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego
  2. dopuścił się względem spadkodawcy albo jednej z najbliższych mu osób umyślnego przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności albo rażącej obrazy czci
  3. uporczywie nie dopełnia względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych.

 

Art. 1009 KC wskazuje, iż przyczyna wydziedziczenia uprawnionego do zachowku powinna wynikać z treści testamentu.


Jeżeli więc Pana mama skutecznie wydziedziczyła brata to nie będzie on mógł żądać od Pana zachowku.

 

 

Stan prawny na dzień 23.05.2011 r.





  • Data2011-05-23
  • AutorŁukasz Obrał

Zadaj pytanie prawnikowi

regulamin
Jeśli chcesz dodać więcej załączników wyślij e-mail na kontakt@prawo-porady.pl